Jasełka Tradycyjne w Cieszynie

23. stycznia , tegoroczny trzygodzinny spektakl obejrzała  grupa osób z naszej parafii i okolic wraz z Ks. Proboszczem Janem Dubasem SDB. Razem z nami na widowni był ks. bp senior Tadeusz Rakoczy.

W drodze do Cieszyna odwiedziliśmy Sanktuarium Św. Mikołaja w Pierśćcu i muzeum Św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

W Pierśćcu proboszcz parafii ks. Zbigniew Paprocki przybliżył nam „burzliwą” historię 60 cm cudownej figurki Świętego. Figurkę wyrzeźbił prosty pasterz Mikołaja.

Gdy skończył w środku nocy obudziły go krzyki o pożarze stajni. Jednak okazało się, że to nie był pożar, blask bił od Mikołajowej rzeźby . Ludzie postanowili ją zostawić na bagnistych rozstajach aby rozjaśniała drogę.

Święty tyle razy uciekał z różnych miejsc i wracał na bagniste rozstaje, że po wybudowaniu nowego kościoła katolicy z Pierśćca obawiali się czy w nim pozostanie. 

Aby Św. Mikołaj nie uciekł z nowej świątyni postanowili, że do kościoła przyniesie ją dwudziestu na biało ubranych chłopców. Pomyśleli, że jeśli zrobią to dzieci to na pewno zostanie, przecież dzieciom niczego nie odmawia. Nie odmówił.

 

W Pierśćcu jest jedyne w Polsce sanktuarium, w którym czczone są relikwie św. Mikołaja z Miry. Barwną legendę, związaną z łaskami słynącą figurką spisała  Zofia Kossak, o świętym, który wiernie trwał wśród mieszkańców tej okolicy, mimo prób spalenia czy wywiezienia. Zasłynął jako możny orędownik chorych i cierpiących, którym wypraszał powrót do zdrowia i ulgę. Wśród wiernych i pielgrzymów wciąż żywa jest tradycja pocierania o plecy drewnianej figury chusteczek, zanoszonych potem wraz z modlitwą do chorych…

Przed ołtarzem , w którym umieszczona jest figurka odmówiliśmy pierwszy dzień Nowenny do Św. Mikołaja oraz uczciliśmy Jego relikwie.

Muzeum Św. Jana Sarkandra w Skoczowie mieści się przy rynku w Jego rodzinnym domu. W miejscu, w którym się urodził znajduje się kaplica. W muzeum usłyszeliśmy historię życia Świętego oraz zwiedziliśmy ekspozycje. Stała ekspozycja muzeum prezentuje życie i kult św. Jana Sarkandra w Skoczowie i na Morawach. Zgromadzone eksponaty sakralne pochodzą głównie z okolicznych kościołów-parafialnego w Skoczowie, św. Bartłomieja w Grodźcu Śląskim. Są to stare kościelne druki, obrazy, rzeźby. Na szczególną uwagę zasługują XVII w. konfesjonał, tabernakulum, płaskorzeźba dłuta Jana Wałacha z 1936 roku – św. Teresa nad Skoczowem.

Niestety okazało się ,że skoczowianie pytani o drogę nie wiedzieli gdzie mieści się muzeum Świętego pochodzącego z tego miasta.

Następnie przyszedł czas na duchową ucztę w cieszyńskim teatrze. Prezentowane przez amatorów przedstawienie wywarło na nas niezapomniane wrażenie.

W autokarze czas wypełniała modlitwa i śpiew. Animatorem śpiewu piosenek pielgrzymkowych przeplatanych kolędami był jak zawsze niestrudzony, wytrwały, gorliwy nasz Ks. Proboszcz.

Dziękujemy Dobremu Bogu za to, że nam pozwolił, Księdzu proboszczowi za to, że nas zaprosił i wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie Ks. Proboszcza bo dzięki temu nasza pielgrzymka stała się faktem, a przeżycia Misterium Narodzenia Pana przedstawione przez artystów-amatorów pozostaną w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *