AKADEMIA SZTUK PRZERÓŻNYCH

AKADEMIA SZTUK PRZERÓŻNYCH NA ZASOLU

Akademia Sztuk Przeróżnych na Zasolu powstała 14.10.2007 r. w kontekście VII Dnia Papieskiego jako przestrzeń spotkań artystów amatorów i profesjonalistów, chcąc tworzyć piękno i dzielić się nim z innymi na wzór Jana Pawła II i według jego wizji, jaka zaproponował w „Liście do artystów”.
ASP na Zasolu ma na celu zajmowanie się podtrzymywaniem i kultywowaniem tradycji rękodzielnictwa artystycznego, oraz innych dziedzin artystycznych jak również zachowywać pamięć o ginących zawodach. ASP otworzyło galerię „Pod Aniołkiem” e ramach której organizowane sa cykliczne wystawy artystyczne. Od 2007 r. zorganizowano 21 wystaw, które w sumie obejrzało 15 126 osób. Na każdej wystawie prezentuje swoje prace, średnio 25 artystów. ASP na Zasolu współpracuje z innymi organizacjami, które biorą udział w wystawach: Ośrodek szkolno-wychowawczy w Oświęcimiu, Dzienny Dom Pomocy, 33 koło Związku Filatelistów, Grupa „na Zamku” oraz Warsztaty terapii zajęciowej w Ledzinach. Swoje prace wystawiali również artyści profesjonalni jak Józef Łysakowski czy Paweł Warchoł. W ostatnim pięcioleciu ASP na Zasolu została wielokrotnie wyróżniana i nagradzana:

– w 2008 r. – III miejsce w IV Pikniku Organizacji Pozarządowych
– w 2009 r. – Nagroda Związku Powiatu za najlepsze inicjatywy organizacji pozarządowych
– w 2009 r. – Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształ Soli”
– w 2011 r. – II nagroda w VI Pikniku Organizacji Pozarządowych
– w 2012 r. – III nagroda w VII Pikniku Organizacji Pozarządowych

Przy ASP na Zasolu działają sekcje artystyczne: rękodzielnictwa artystycznego, ceramiki, malarstwa i rysunku, szkoła szycia i szkoła gotowania, jak również grupa poetycka „Zasole”. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i prowadzone w ramach wolontariatu. Ostatnio odbywały się kursy wykonywania Baranków Wielkanocnych z włóczki oraz palm wielkanocnych